Dieta wegańska to znacznie bardziej restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Weganie w swej ideologii odrzucają całkowicie produkty spożywcze pochodzenia zwierzęcego. Rezygnują nie tylko z mięsa, ale również z nabiału i jaj. Niektórzy z wegan rezygnują też całkowicie z miodu, inni ograniczają spożycie kawy, herbaty i cukru.

To czym żywią się weganie? Czy w ich diecie występują tylko owoce i warzywa? W dużej mierze, tak. Stosowanie diety wegańskiej wymaga pewnego rodzaju dyscypliny. Musi ona być odpowiednio skomponowana, aby zapewniała organizmowi wszystko, czego będzie potrzebował. W innym przypadku może dojść do pewnych zaburzeń równowagi, niekontrolowanego spadku masy ciała. Brak niektórych składników odżywczych dieta ta może spowodować wiele niekorzystnych komplikacji zdrowotnych.

Wiadomym jest, że wszelkie owoce i warzywa podczas obróbki termicznej tracą znaczną część witamin i minerałów, dlatego właśnie podczas stosowania diety wegańskiej, należy spożywać jak najwięcej tych produktów w postaci nieprzetworzonej.