Dieta wegetariańska pojawiła się jako pierwsza. Wzmianki o jej istnieniu sięgają już 700 p. n. e. Ten model diety zaczęto stosować w trosce o swoje zdrowie no i oczywiście o życie zwierząt. Dieta wegetariańska w odróżnieniu od klasycznej, wyłącza całkowicie ze swego składu wszelkie produkty mięsne, w tym ryby, skorupiaki i inne – pochodzenia zwierzęcego.

Natomiast dieta wegańska pojawiła się stosunkowo niedawno i okazała się bardzo modnym stylem życia. Propagujący tego typu żywienie odrzucają nie tylko mięso, ale wszystkie produkty pochodzenia odzwierzęcego, począwszy od wszelkiego nabiału, poprzez jaja, kończąc na miodzie. Skąd taki pomysł? Otóż weganie nie tolerują wyzysku innych stworzeń. Według nich zwierzęta mają prawo do wolności, są przeciwni ich wykorzystywaniu i okrucieństwu z tym związanym.

Obie diety są bogate w owoce, warzywa, rośliny strączkowe czy wszelakie zboża. Obie również przez lekarzy uznawane są za zdrowe dla ludzkiego organizmu. Jednak jak we wszystkim, tak i w stosowaniu tych diet, należy zachować rozsądek. Diety te powinny być odpowiednio komponowane, zbilansowane; w innym wypadku, z uwagi na brak odpowiednich wartości odżywczych mogą spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.