Założenie jest takie, że powinniśmy przyjmować około 2 litrów płynów dziennie. Nie koniecznie musi to być czysta woda. Do tych dwóch litrów zaliczają się również płyny zawarte w innych napojach, a także w pożywieniu. Poza tym w chłodniejszym okresie trudno jest pić samą wodę, gdy nasz organizm potrzebuje nieco więcej energii do ogrzania ciała. Czym możemy zastąpić wodę, aby zapewnić sobie odpowiednie nawodnienie? Czy napoje typu kawa, herbata, soki czy cola są odpowiednimi zamiennikami?

Spośród wymienionych najlepiej sprawdzą się herbaty i soki. Kawa niestety sprzyja wypłukiwaniu z organizmu cennych minerałów. Natomiast cola, z uwagi na ogromną zawartość cukru, z pewnością nie ugasi naszego pragnienia. Jeśli chodzi o herbaty, to najlepiej sprawdzą się zielone, czerwone czy ziołowe, oczywiście bez dodatku cukru. Mają smak i dodatkowo wykazują dużo właściwości prozdrowotnych. Jeśli zależy nam na utrzymaniu masy ciała na odpowiednim poziomie, to spożywając gotowe soki z kartonu, wypadałoby rozcieńczać je wodą, gdyż z reguły zawierają sporo cukru. Dużo lepiej wypadają soki przygotowywane samodzielnie.

Jest też sporo owoców i warzyw, tj. seler, papryka, arbuz, ogórek czy truskawka, które z powodzeniem uzupełnią płyny w naszej diecie, a smakują zdecydowanie lepiej niż czysta woda.