Na sól kuchenną szkoda czasu. Mimo tego, że jest najpopularniejsza i powszechnie stosowana, raczej powinniśmy się jej wystrzegać, niż o niej rozpisywać.

Druga pod względem popularności jest sól kamienna. Nie jest ona oczyszczana chemicznie, wydobywana jest w bryłach, po czym mechanicznie rozdrabniana i mielona, ewentualnie pozyskiwana z wody morskiej poprzez odparowanie. Dzięki nieznacznemu zabrudzeniu, jest bogatsza w składniki mineralne takie jak chrom, potas, magnez, mangan, wapń czy miedź. Używana jest do przyprawiania niemalże wszystkich potraw. Świetnie nadaje się do konserwowania żywności, czy do przygotowywania kiszonek.

Sól morska jest pozyskiwana poprzez odparowanie wody z dna oceanów i mórz. W swoim składzie zawiera mnóstwo minerałów tj. jod, magnez, cynk, potas i inne. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem. Dzięki temu możemy używać jej znacznie mniej. Używana może być praktycznie do przyprawiania wszystkich potraw. Ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie.

Sól himalajska o lekkim, różowym zabarwieniu, pozyskiwana jest ręcznie na głębokości 400-600 m u stóp Himalajów. Sól ta została uznana za najczystszą na świecie. W swoim składzie zawiera około osiemdziesięciu minerałów. Używa się jej do przyprawiania wszelkich potraw, na chwilę przed podaniem.

Ciemnoróżowa sól indyjska Kala Namak z siarkowym posmakiem to sól, która swój gorzkawy smak zawdzięcza związkom siarki w niej zawartych. Bardzo chętnie jest używana przez wegan i wegetarian. Z uwagi na swój wyjątkowo ostrawy i wyrazisty smak stosowana jest głównie w kuchni indyjskiej.

Sól hawajska zawiera kilka odmian – m.in. czerwoną i czarną. Czerwona odmiana swój kolor zawdzięcza pyłowi wulkanicznemu. Jego dodatek sprawia, że sól ta ma charakterystyczny, jakby musujący smak. Jej czarna odmiana jest stosowana nie tylko w kuchni, ale także do kąpieli leczniczych. Cieszy się dużą popularnością w przygotowywaniu mięsnych potraw w grilla.