Jaka jest różnica między koktajlem a smoothie? Obydwa napoje przyrządzane są na wiele sposobów, zgodnie z indywidualnymi gustami smakowymi ich wyznawców.

Wśród koktajli wyróżniamy kilka podstawowych: alkoholowe, mleczne czy owocowe. Alkoholowy uzyskujemy przez połączenie różnych rodzajów alkoholi, możemy też wymieszać alkohole z płynami niebędącymi alkoholem, a dodatkiem dodającym oryginalności smaku i wyglądu będą przyprawy i barwniki spożywcze. Koktajle mleczne sporządzane są z mleka lub jogurtu naturalnego z dodatkiem owoców czy innych substancji smakowych. Mniej kaloryczną wersją są koktajle owocowe, do których zamiast mleka dodajemy nieco wody, a użyć możemy do nich niemalże wszystkich owoców.

Smoothie stosunkowo niedawno zagościło w naszej kuchni. To taki rodzaj koktajlu owocowego, do którego zamiast wody dodajemy skruszony lód. Zazwyczaj jest na bazie zmiksowanych owoców, lub innych, gotowych produktów typu smoothie. Całość wraz z lodem miksujemy, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Owoce możemy też zastąpić przeróżnymi syropami, mlekiem czy miodem.

Wspominając o koktajlu, o smoothie nie sposób by było nie poruszyć tematu shake’a. To nieco inna odmiana smoothie. Do przyrządzenia używamy mleka, owoców, różnych dodatków smakowych i co najważniejsze – lodów!