Rabarbar, zwany inaczej rzewieniem ogrodowym lub zwyczajnym  to bylina pochodząca z krajów Azji Środkowej i południowej Syberii. Do Europy przywiózł go w XVI wieku Marco Polo, ale w Polsce znany jest dopiero od XVIII wieku.  Podobno nazwa rabarbar znaczy „obcy znad Wołgi” – właśnie tą rzeką płynął z Chin do Europy. A tak poważnie, słowo rhabarbaros pochodzi z Greki i znaczy kwaskowaty obcy.

Uprawiany jest w ogrodach; dzieci bawią się jego dużymi liśćmi – doskonale sprawdzają się jako  czapki lub wachlarze ☺. Kucharze twierdzą, że cienkie  łodygi o  intensywnym czerwonym zabarwieniu są bardziej słodkie, niż te grube i zielone. Rabarbar kojarzy się nam głównie z kompotem i ciastami, choć wcale nie jest owocem, lecz warzywem. Ale można też  robić z niego sok lub mus i łączyć go z innymi owocami, albo spożywać na surowo z cukrem. A czy wiecie, że rabarbar może być składnikiem wina owocowego?

Można wymienić wiele pochwał na temat tego warzywa.  A więc:

  1. Jest niskokaloryczny. 100 g rabarbaru to 9 kcal, 3,2 g błonnika, 2,3 mcg jodu.
  2. Zawiera witaminy A, C (ginie pod wpływem temperatury) i E, a także potas, żelazo, magnez, fosfor i kwas foliowy.
  3. Zawiera  rapontygeninę – polifenol o działaniu antynowotworowym (badania laboratoryjne wykazały, że substancja ta hamuje podziały komórek nowotworowych). Ale uwaga! Zawartość rapontygeniny wzrasta podczas obróbki termicznej – podobno głównie pieczenia.
  4. Rabarbar zawiera fitohormony czyli substancje działające na człowieka podobnie, jak hormony. Są to hormony żeńskie, a więc zaleca się jego spożywanie kobietom.

Inne właściwości  rabarbaru…  

Też jest ich sporo. I tak musy owocowe z dodatkiem tego warzywa mają działanie odkażające i odmładzające. Łagodzą objawy trądziku, wzmacniają skórę, włosy i paznokcie i chronią organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników. Trzy łodygi rzewienia zmiksowane z filiżanką soku jabłkowego, ćwiartką cytryny i łyżeczką miodu i wypite na czczo zapobiegają zaparciom. Ciasto z rabarbarem polecamy osobom zagrożonym nowotworem. Substancje zawarte w soku  rabarbarowym lub jego zmiksowanych łodygach w połączeniu z sokiem z innych owoców  działają wzmacniająco, uspokajająco, łagodzą objawy stresu, a także oczyszczają organizm z toksyn.

O dziwo, pomimo kwaskowatego smaku, rabarbar posiada właściwości alkalizujące. Dlatego świeży lub przetworzony rabarbar polecany jest dla osób jedzących  dużo mięsa, wędlin, ryb i jaj, czyli potraw zakwaszających organizm.

A wady rabarbaru?

Właściwie można wymienić tylko jedną. Jest nią duża ilość  kwasu szczawiowego, który wiąże wapń i magnez, tworząc trudno rozpuszczalną sól, która odkłada się w nerkach, przyczyniając się do powstawiania kamieni. Tak więc jedzenia rabarbaru powinny unikać osoby z artretyzmem, chorobami nerek (w tym – kamica nerkową) i osteoporozą.