Mleko UHT. Co oznacza ten skrót ? Ultra High Temperature – czyli nic innego, jak poddanie mleka krótkotrwałej pasteryzacji – szybkiemu ogrzaniu odpowiednio do temperatury 135-150 oC, po czym zostaje ono schłodzone do temperatury 20oC. Czy to jeszcze wciąż jest mleko? Czym się różni od świeżego?

Pasteryzacja w tak wysokiej temperaturze niszczy w mleku mikroorganizmy, które sprzyjają jego szybkiemu psuciu i zakwaszeniu się. Niestety, oprócz drobnoustrojów degradacji ulega też około 20% witamin z grupy „B” oraz witaminy „C”. Podczas tego procesu technologicznego mleko ulega swoistej homogenizacji, czyli rozbiciu dużych cząstek tłuszczu, a to z kolei zapobiega osadzaniu się jego warstwy na powierzchni mleka. Niestety mleko poddane tym wszystkim procesom traci również mikroelementy, które korzystnie wpływają na organizm człowieka.

Czy to jeszcze mleko? Nieco uboższe, ale wciąż mleko. W jego składzie pozostaje spora ilość białka i wapnia. Cieszy się dobrym smakiem i znacznie wydłużonym okresem przydatności do spożycia.