Najpopularniejsza przekąska na świecie. Najlepszy wybór, gdy nie znamy kultury i tradycji danego kraju, frytki prawie zawsze nam zasmakują! Pomija się sytuacje, w których otrzymamy frytki z miejscowymi przyprawami, niekoniecznie dopasowanymi do naszych gustów smakowych. Frytki są smaczne same z solą czy ulubionymi przyprawami bądź ziołami. Można je podawać również z sosami, są opcją urozmaicenia obiadu, gdy ciągle na stole królują ziemniaki w tradycyjnej odsłonie.

Czasochłonna przekąska?

Przygotowanie frytek w domu nie jest szybkie, ale warto, bo za złocistą skórkę i puszysty środek niejeden domownik da się pokroić. Przygotowanie domowych frytek to misterne działanie punkt po punkcie. Nie wystarczy obranie ziemniaków i pokrojenie ich, a następnie wrzucenie do frytkownicy. Dobra frytka jest bardziej czasochłonna, kto jednak chce jeść dobrze, musi nieco czasu poświęcić na przygotowanie posiłku.

Jakie ziemniaki na frytki?

Odradza się kupowanie gotowych opakowań mrożonych frytek. Po pierwsze weź pod uwagę cenę. Kilogram kosztuje średnio około 10 zł, a ile zapłacisz za tyle samo ziemniaków? Wybór ziemniaków na frytki wcale nie jest oczywisty. Odmian ziemniaków w Polsce jest około 140, dzieli się je na grupy. Na frytki wybieraj ziemniaki, które mają mało skrobi, a odznaczają się dużą wilgotnością. Nie rozpadają się zbyt szybko, dzięki czemu frytki nie będą się rozwarstwiać w trakcie smażenia, a to bardzo ważne. W większości sklepów znajdziesz takie ziemniaki jak: Lord, Wineta czy Denar. Odmiany te najlepiej nadają się na frytki.

Jak zrobić frytki karbowane?

Kojarzą się nam ze smacznymi szybkimi restauracjami. Można takie frytki przygotować w domu. Wcale nie musisz kupować gotowych karbowanych frytek, by zaserwować rodzinie atrakcyjną przekąskę. Jeśli często jecie frytki, zaopatrz się w odpowiedni nóż do karbowania warzyw, a łatwo i szybko przygotujesz karbowane frytki. Innym sposobem na karbowane frytki, pewnie też szybszym, jest użycie krajalnicy.

Moczenie w wodzie z cukrem

Gdy już mamy dobre ziemniaki, obieramy je, a następnie kroimy w cienkie paski. Wlewamy do miski zimną wodę i wsypujemy łyżkę cukru. Moczymy je przez około godzinę. Niektórzy pomijają tę czynność, a wbrew pozorom moczenie ziemniaków znacznie wpływa na ostateczny smak frytek. W trackie moczenia wypłukuje się skrobia, a dzięki temu będą one później chrupiące. Po godzinie należy frytki wypłukać dobrze w zimnej wodzie, a następnie zanim wrzucimy je na tłuszcz, lekko należy je podgotować. Wrzucamy do wody na kilka minut i delikatnie gotujemy, tak by nieco zmiękły. Następnie odcedzamy i osuszamy.

Smażenie na dwa razy

Najlepsze frytki muszą być smażone dwa razy. Rozgrzewamy olej do temperatury 140 stopni Celsjusza i wrzucamy frytki. Smażymy kilka minut (ok 8 min.), do uzyskania złocistego koloru. Wyciągamy z tłuszczu, rozkładamy na papierowym ręczniczku, pozbawiając je nadmiaru tłuszczu i chłodzimy. Gdy są chłodne, wkładamy na kilka minut do lodówki. Olej rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza i wrzucamy zimne frytki. Smażymy aż do uzyskania zarumienionego, mocno złocistego koloru (około 5 minut). Tak przygotowane frytki są chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Przygotowanie dobrych frytek wymaga czasu, ale to później przyjemność dla podniebienia.