Spożywanie wina do obiadu bądź kolacji to domena głównie Francuzów, Włochów i Hiszpanów, ale coraz częściej i w Polsce sięgamy po szlachetny trunek, dlatego warto wiedzieć jak dobierać wino do potrawy. Jest kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać przy doborze trunku, szczególnie gdy dopiero eksperymentujemy z doborem wina i smakami kulinarnymi. Wybór wina obecnie nie jest wcale taki prosty, konieczny jest dobry smak! Łączenie różnych mięs, ryb, owoców morza, warzyw, owoców, powoduje, że wybór wina nie jest oczywisty i czasem trzeba zaufać swoim kubkom smakowym!

Mniej czy bardziej intensywne?

Wino nie może dominować nad potrawą i odwrotnie. Smaki powinny być wyważone. Pikantna potrawa potrzebuje bardziej wyrazistego smaku wina. Zaś lekka przystawka delikatnego wina, w innym przypadku przykryje jego smak!

Kiedy delikatne białe wino na stół?

Zgodnie z tradycyjnymi zasadami doboru wina, białe podkreśla smak białych mięs. Białe wino jest delikatniejsze i lżejsze niż czerwone, stąd będzie doskonałym dodatkiem do delikatnych potraw. Drób, ryby, owoce morza, warzywa surowe oraz gotowane. Potrawy tego typu bez wyrazistych dodatków lubią obecność delikatnego białego wina. Doskonale podkreśli ono również smak przystawek. Do ryb oraz mięs smażonych czy duszonych z bardziej wyrazistymi dodatkami wybierz nieco cięższe białe wino bądź różowe. Doskonale podkreśli smak ryb wędzonych. Nie ma lepszego połączenia niż białe wino i wędzony łosoś. Zgodnie z zasadą białe wino powinno podawać się jedynie do białych mięs, jednak również można je podawać do czerwonych mięs w delikatnej, łagodnej odsłonie. Delikatna cielęcina dobrze będzie komponować się z białym winem, szczególnie gdy otoczona jasnym sosem.

Kiedy mocniejsze czerwone wino na stole?

Powinno się pojawić, gdy potrawy będą z czerwonego mięsa, wołowina, cielęcina, dziczyzna, przygotowane w pikantnej oprawie potrzebują intensywnego dodatku, w postaci cięższego czerwonego wina! Wówczas ich smak nie przytłacza trunku. Wino ma podkreślać smak potrawy, wyrazista potrawa, to wyraziste wino. Jednak i od reguły czerwone wino do czerwonego mięsa są wyjątki. Pikantnie podana kaczka bądź gęsina lubi również czerwone wino. Warto kierować się zasadą, im bardziej intensywna, aromatyczna potrawa, tym wino powinno być cięższe. Przy potrawach z białym sosem bądź śmietaną sprawdzą się delikatne czerwone wina bądź cięższe białe.

Kolejność serwowania win

Jeśli w ciągu spotkania zamierzasz podać więcej niż jeden rodzaj wina, powinno zacząć się od win lekkich, kierując się w stronę najcięższego. Najpierw podaje się wino białe, później różowe, a na końcu czerwone. W innej kolejności zaburzysz odczuwanie smaku i aromatu trunku, po intensywnym czerwonym, delikatny bukiet białego będzie niewyczuwalny!

Smak dań a wino

Przy wyborze wina musisz kierować się również smakiem potrawy. Przy daniach słonych sprawdzą się wina wytrawne. Potrawy słone minimalizują gorzki smak wina wytrawnego, wydobywając jego bukiet. Gorzką potrawę zrównoważysz słodkim winem, zaś do kwaśnych śmiało podaj wytrawne. Przy słodkich smakach, typu deser, sprawdza się lekkie owocowe wino.
Obecnie w kuchni dużo eksperymentujemy, dlatego zasady te zacierają się i koneserzy coraz częściej stawiają na własne wyczucie smaku. Próbuj, kosztuj, smakuj rożnych gatunków i rodzajów win, a z czasem dobór będzie czystą formalnością.