Bób jest rośliną jednoroczną z rodziny bobowatych. Pełna jego nazwa brzmi wyka bób. Nie jest znane miejsce jego pochodzenia, ale – co ciekawe – bób nie występuje w naturze w stanie dzikim. Jego jedyna odmiana – bobik wykorzystywana jest wyłącznie jako składnik paszy dla zwierząt.

Bób jako warzywo jadalne uprawiany był w basenie Morza Śródziemnego już w okresie neolitu. W starożytnym Egipcie był uważany za „pokarm umarłych”. Wierzono wtedy, że zmarli odczuwają głód podobnie jak żywi i dlatego wkładano im do grobu jedzenie – m. in. bób. Jego nazwa dwukrotnie została zapisana w Biblii: w II Sam. 17:27-29 i Eze. 4:9. Bób był wartościowym pokarmem umożliwiającym długie przetrwanie w obleganych twierdzach.

Właściwości bobu. Jak wiele roślin strączkowych, bób posiada wiele wartości odżywczych.

  •  Wspomaga odchudzanie  – jest niskokaloryczny, ale pożywny, bogaty w witaminy i błonnik.
  •  Obniża poziom cukru.  Zawarty w nim błonnik obniża stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo bób ma niski indeks glikemiczny, co oznacza, że po jego spożyciu stężenie cukru wzrasta stopniowo a nie gwałtownie.
  •  Zapobiega zakwaszaniu organizmu.  Zawarte w nim związki sprawiają, że działa alkalizująco, czyli neutralizuje kwasy, zawarte w wielu spożywanych pokarmach.
  •  Chroni przed rakiem  jelita grubego. Jest to zasługa zawartego w bobie białka zwanego lektyną, które wnikając w błonę śluzową jelita, uniemożliwia powstanie komórek rakowych i hamuje rozmnażanie już zmutowanych.
  • W latach 1910 – 1913 z siewek bobu wyizolowano aminokwas zwany lewodopą. Początkowo nie przypisywano mu żadnych specjalnych właściwości; dopiero stopniowo przekonano się, że w organizmie człowieka lewodopa przekształca się w dopaminę, której niedobór stwierdza się u osób chorych na chorobę Parkinsona.  Tak więc bób pomaga zwalczać jej objawy.

A oto zestawienie wartości odżywczych w 100 gramach bobu:

Wartość energetyczna (kcal)88
Kwasy tłuszczowe nasycone0,1 g
Kwasy tłuszczowe wielonienasycone0,3 g
Kwasy tłuszczowe jednonienasycone0,1 g
Cholesterol0 g
Sód25 mg
Potas332 mg
Węglowodany18 g
Błonnik8 g
Cukry9 g
Witamina A333 IU
Białko8 g
Wapń37 mg
Witamina D0 IU
Witamina B120 mg
Kwas askorbinowy3,7mg
Żelazo1,6 mg
Witamina B60,1 mg

A jak przygotowuje się bób?

Najprościej – klasycznie: gotuje się to warzywo w osolonej wodzie do miękkości, a ugotowany polewa się stopionym masłem, zrumienioną na maśle bułką tartą lub skrapia oliwą z oliwek wymieszaną z dodatkiem odrobiny soli lub cukru. Starsi ludzie na wsi posypywali ugotowany bób tartą bułką i podsmażali; jedli go razem ze skórką. Można też wykorzystać go do ugotowania zupy, makaronu, pierogów, pasty do kanapek czy sałatki. Przepisów jest pewnie sporo.